DCISM Faculty

DCISM Middle School

6th Grade Teachers

Kaela Serrano - Language Arts

Sara Ochoa-Lozoya - Language Arts 

Alicia Zamora - Language Arts 

Shelby MacMillan, Science

Morris Jackson - Social Studies

7th Grade Teachers

Jordan East - Language Arts

Ashley Grigg - Language Arts

Juanita Valdez - Social Studies

David Lerner - Science

8th Grade Teachers

Erin Farlow - Language Arts

Matthew Buck - Language Arts

David Meyers - Science 

Stephanie Smekens - Social Studies ELA-S

Teach to One Math




Robert Frohardt - Math

Jeff Rimkus - TTO Support

Christi Ross - Math

Ashley Torrez - Math Fellow

DCISM High School

9th Grade Teachers

David Mancinelli - Language Arts

Radu Smintina - Language Arts

Scott Aston - Math

Cory Montreuil - Math

Kelsey Paulino - Science

Krista Bratton - Social Studies

10th Grade Teachers

Peace Akpai - Math

Nicole Dvorak - Math - ELA-S

Bridget Grumley - Science

Derek Nason - Language Arts


David Lhuillier - Social Studies

11th Grade Teachers

Julia Torres - Language Arts (11th/12th)

Hope Cornish - Language Arts

Scott Frank - Math (11th/12th) 

Julie Stremel - Math

John Goldberg-Richmeier - Math

Justin Neel - Math Intervention

Sarah Bergman - Science

Zach Serrano - Social Studies - ELA-S

Bryon Searing - Social Studies (11th/12th)

12th Grade Teachers

Julia Torres - Language Arts (11th/12th)

Roxanne Stern - Language Arts (11th/12th)

Randall Duval - Language Arts

Julie Stremel - Math

Scott Frank - Math (11th/12th)

Arnetta Koger - Social Studies

World Language Teachers (Serve All Grades)

Jing Garcia - Chinese (MS)

Lingjia Hu - Chinese (HS)

Brenda Rivera-Quidgley - Spanish (MS) 

Jenny Benavides - Spanish (HS)

Meissa Samba - French (MS/HS)

English Language Development (ELD) Department

Linda Castillo - ELD (MS/HS)

Shannon Reed - ELD (MS)

Jordan Long - ELD (HS)

Marlene Romero - ESL Para

Maria Lou Farquhar - ESL Para

Electives Teachers

Max Schuman - P.E. (MS)

Jerry Nathan - P.E. (HS)

James Chaffin - Art

Courtney Fay - Technology (MS)

Brian Arnold - Technology (HS)

Priscilla Shaw - Music

Javier Rojas - Lead Math Fellow

Special Education Department

Adrianne Ashdown - Mild/Moderate (MS)

Santoya Baxter - Mild/Moderate (MS)

Kendra Chalk - Mild/Moderate (HS)

Parker Earnest - Mild/Moderate (HS)

Saul Escobedo - Mild/Moderate (HS)

Josh Mueller - AN Teacher (MS)

Steven Carrozzo - AN Teacher (HS)

Roshawne Parsons - AN Para

Larissa Tolbert - AN Para